Co-Ed (Combined League) Thursday 

2022 Thursday Co-Ed Standings

updated 6/17/2022
Place Team Name   W L T Winning %
1 Shep's/Teehive Matt Clough 9 1 0 0.900
2 Harpo's Tiffany Horn 8 1 0 0.889
3 9th St. Social Club Blake Thiesse 8 1 0 0.889
4 Turn 2s/The Local 218 Kevin Perez 6 3 0 0.714
5 Vanvickle Excavation Josh Studniski 5 4 0 0.571
6 Jp's Benchwarmers Kerra Grittner 4 5 0 0.444
7 Meyer Midwest/Dough Bros Donnie Jensen 3 5 0 0.375
8 Sound Connection/Hat Hanger Cory Heinlen 3 5 0 0.375
9 Innovative Legacy Solutions Mick Ecker 3 6 0 0.333
10 Brainerd Jaycees Andrew Sanchez 3 6 0 0.333
11 Pit Happens/Ball Hawgs Dan Pettit 2 6 0 0.250
12 Dunmire's Eric Frey 2 7 0 0.222
13 Spalding Bailey Swenson 2 7 0 0.222

16 league games + (gold/silver division) double elimination tournament. 

*Home team will be determined by a coin flip during league, however if it is your second time playing a team please take the opposite home/away status as you played the first time. i.e. Home first time around, when you play them again you would then play them as Visitor. 

Week 1, Thursday May 19

All Fried Up -Food Truck will be at the fields this evening. *please note there is no 9 p.m. game on Field 3
Time Field Team Score Team Score
6:00 1 9th St. Social Club 14 Innovative Legacy Solutions 4
6:00 2 Spalding 5 Shep's/Teehive 13
6:00 3 Jp's Benchwarmers 8 Harpo's 18
7:00 1 Brainerd Jaycees 7 Turn 2s/The Local 218 11
7:00 2 Spalding 9 Sound Connection/ Hat Hanger 12
7:00 3 Harpo's 16 Vanvickle Exacavation 1
8:00 1 Sound Connection/ Hat Hanger 19 Jp's Benchwarmers 16
8:00 2 Innovative Legacy Solutions 5 Dunmire's 15
8:00 3 Pit Happens/Ball Hawgs 9 9th St. Social Club 12
*9:00 1 Meyer Midwest/ Dough Bros Rescheduled for June 9, time 10 p.m. (sorry) Brainerd Jaycees  
*9:00 2 Turn 2s/The Local 218 Reschedule for  May 26, 9 p.m. field 3 Spalding  

Week 2, Thursday May 26

All Fried Up -Food Truck will be at the fields this evening. *please note there is no 9 p.m. game on Field 3
Time Field Team Score Team Score
6:00 1 Turn 2s/The Local 218 34 Dunmire's 13
6:00 2 Vanvickle Exacavation 21 Jp's Benchwarmers 7
6:00 3 Innovative Legacy Solutions 16 Sound Connection/ Hat Hanger 2
7:00 1 Shep's/Teehive 17 Vanvickle Exacavation 14
7:00 2 9th St. Social  Club 23 Dunmire's 4
7:00 3 Spalding 17 Jp's Benchwarmers 21
8:00 1 Meyer Midwest/ Dough Bros 10 Pit Happens/Ball Hawgs 17
8:00 2 Spalding 12 Innovative Legacy Solutions 13
8:00 3 Sound Connection/ Hat Hanger 8 Brainerd Jaycees 9
9:00 1 Meyer Midwest/ Dough Bros 17 Harpo's 25
9:00 2 Pit Happens/Ball Hawgs 18 Shep's/Teehive 21
*9:00 3 The Turn 2s/The Local 218 11 Spalding 5

Week 3, Thursday June 2

Time Field Team Score Team Score
6:00 1 Turn 2s/The Local 218 18 Jp's Benchwarmers 12
6:00 2 Pit Happens/Ball Hawgs 19 Innovative Legacy Solutions 9
6:00 3 Harpo's 22 Spalding 8
7:00 1 9th St. Social Club 20 Jp's Benchwarmers 21
7:00 2 Sound Connection/ Hat Hanger 16 Turn 2s/The Local 218 17
7:00 3 Shep's/Teehive 19 Harpo's 22
8:00 1 Dunmire's 4 Meyer Midwest/ Dough Bros 14
8:00 2 Vanvickle Exacavation 3 9th St. Social Club 5
8:00 3 Shep's/Teehive 13 Brainerd Jaycees 1
9:00 1 Vanvickle Exacavation 15 Dunmire's 4
9:00 2 Brainerd Jaycees 5 Meyer Midwest/ Dough Bros 15

Week 4, Thursday June 9

All Fried Up -Food Truck will be at the fields this evening.
Time Field Team Score Team Score
6:00 1 Dunmire's 12 Turn 2s/The Local 218 4
6:00 2 Shep's/Teehive 17 Pit Happens/Ball Hawgs 1
6:00 3 Brainerd Jaycees 17 Sound Connection/ Hat Hanger 13
7:00 1 Dunmire's 13 Innovative Legacy Solutions 19
7:00 2 Brainerd Jaycees 1 9th St. Social Club 18
7:00 3 Turn 2s/The Local 218 5 Vanvickle Exacavation 15
8:00 1 Sound Connection/ Hat Hanger 5 Shep's/Teehive 15
8:00 2 Innovative Legacy Solutions 9 Spalding 19
8:00 3 Pit Happens/Ball Hawgs 8 Harpo's 18
9:00 1 Spalding 5 9th St. Social Club 20
9:00 2 Harpo's 25 Meyer Midwest/ Dough Bros 12
9:00 3 Jp's Benchwarmers 9 Vanvickle Exacavation 13
*10:00 2 Meyer Midwest/Dough Bros 21 Brainerd Jaycees 9

Week 5, Thursday June 16

Time Field Team Score Team Score
6:00 1 Spalding 21 Pit Happens/Ball Hawgs 15
6:00 2 Brainerd Jaycees 14 Vanvickle Exacavation 13
6:00 3 Harpo's 7 9th St. Social Club 16
7:00 1 9th St. Social Club 19 Pit Happens/Ball Hawgs 5
7:00 2 Harpo's 29 Brainerd Jaycees 2
7:00 3 Shep's/Teehive 21 Innovative Legacy Solutions 15
8:00 1 Innovative Legacy Solutions 9 Turn 2s/The Local 218 17
8:00 2 Dunmire's 2 Vanvickle Exacavation 20
8:00 3 Jp's Benchwarmers 23 Meyer Midwest/ Dough Bros 13
9:00 1 Jp's Benchwarmers 18 Turn 2s/The Local 218 12
9:00 2 Meyer Midwest/ Dough Bros 5 Shep's/Teehive 20
9:00 3 Dunmire's 12 Sound Connection/ Hat Hanger 21
Week 6 -  moved to 1st Rain date July 21(majority vote - in respect to not being able to field teams due to Lakes Jam, cherry on top inability to use field 1)

Week 7, Thursday June 30

Time Field Team Score Team Score
6:00 2 Turn 2s/The Local 218
9th St. Social Club
6:00 3 Brainerd Jaycees   Spalding  
7/28   Vanvickle Exacavation Reschedule Harpo's Reschedule
7:00 2 Harpo's   Shep's/Teehive  
7:00 3 Dunmire's   Brainerd Jaycees  
7/28   9th St. Social Club Reschedule Spalding Reschedule
8:00 2 Sound Connection/ Hat Hanger   Pit Happens/Ball Hawgs  
7/28   Meyer Midwest/ Dough Bros Reschedule Turn 2s/The Local 218 Reschedule
8:00 3 Innovative Legacy Solutions   Vanvickle Exacavation  
9:00 2 Jp's Benchwarmers   Pit Happens/Ball Hawgs  
9:00 3 Sound Connection/ Hat Hanger   Meyer Midwest/ Dough Bros  
7/28   Dunmire's Reschedule Shep's/Teehive Reschedule

Week 8, Thursday July 7

All Fried Up -Food Truck will be at the fields this evening. *please note there is no 9 p.m. game on field 3
Time Field Team Score Team Score
7/28   9th St. Social Club Reschedule Harpo's Reschedule
6:00 2 Turn 2s/The Local 218   Innovative Legacy Solutions  
6:00 3 Vanvickle Exacavation   Brainerd Jaycees  
7/28   Pit Happens/Ball Hawgs Reschedule Spalding Reschedule
7:00 2 Harpo's   Sound Connection/ Hat Hanger  
7:00 3 Jp's Benchwarmers   Shep's/Teehive  
7/28   Pit Happens/Ball Hawgs Reschedule Turn 2s/The Local 218 Reschedule
8:00 2 Vanvickle Exacavation   Spalding  
8:00 3 Meyer Midwest/ Dough Bros   Innovative Legacy Solutions  
9:00 2 Sound Connection/ Hat Hanger   Dunmire's  
9:00 3 Meyer Midwest/ Dough Bros   Jp's Benchwarmers  

Week 9, Thursday July 14

Time Field Team Score Team Score
6:00 1 Brainerd Jaycees   Dunmire's  
6:00 2 Vanvickle Exacavation   Sound Connection/ Hat Hanger  
6:00 3 Shep's/Teehive   Turn 2s/The Local 218  
7:00 1 Spalding   Dunmire's  
7:00 2 Pit Happens/Ball Hawgs   Brainerd Jaycees  
7:00 3 Innovative Legacy Solutions   Jp's Benchwarmers  
8:00 1 Meyer Midwest/ Dough Bros   Vanvickle Exacavation  
8:00 2 Shep's/Teehive   Spalding  
8:00 3 9th St. Social Club   Sound Connection/ Hat Hanger  
9:00 1 Pit Happens/Ball Hawgs   Meyer Midwest/ Dough Bros  
9:00 2 Jp's Benchwarmers   9th St. Social Club  
9:00 3 Harpo's   Innovative Legacy Solutions  

July 21 - Games from Week 6, Thursday June 23

Time Field Team Score Team Score
6:00 1 Turn 2s/The Local 218   Harpo's  
6:00 2 Innovative Legacy Solutions   Brainerd Jaycees  
6:00 3 Jp's Benchwarmers   Dunmire's  
7:00 1 Turn 2s/The Local 218   Sound Connection/ Hat Hanger  
7:00 2 Dunmire's   Pit Happens/Ball Hawgs  
7:00 3 Innovative Legacy Solutions   Shep's/Teehive  
8:00 1 Sound Connection/ Hat Hanger   Harpo's  
8:00 2 9th St. Social Club   Meyer Midwest/ Dough Bros  
8:00 3 Brainerd Jaycees   Jp's Benchwarmers  
9:00 1 Spalding   Meyer Midwest/ Dough Bros  
9:00 2 Vanvickle Exacavation   Pit Happens/Ball Hawgs  
9:00 3 Shep's/Teehive   9th St. Social Club  

Rain Date July 28 (games rescheduled from: 6/30, 7/7, & TBD

orig. date Time Field Visitor Score Home Score
6/30 6:00 1 Vanvickle Excavation   Harpo's  
7/7 6:00 2 Pit Happens/Ball Hawgs   Spalding  
TBD 6:00 3        
6/30 7:00 1 9th St. Social Club   Spalding  
7/7 7:00 2 Pit Happens/Ball Hawgs   Turn 2's/The Local 218  
TBD 7:00 3        
6/30 8:00 1 Meyer Midwest/ Dough Bros   Turn 2's/The Local 218  
7/7 8:00 2 9th St. Social Club   Harpo's  
TBD 8:00 3        
6/30 9:00 1 Dunmire's   Shep's/Teehive  
TBD 9:00 2        
TBD 9:00 3        


Rain Dates: July 28 (If this date is not used we will move the tournament up and play on these dates no matter what.)

Seeds 1-6 will play GOLD

Seeds 7-13 will play Silver

High seed is home seed through out. (i.e.#1 seed would be home over #2 seed) In the Championship game the undefeated team is home. If the "if" game is played home team will be determined by a coin flip. 

Thursday, August 4 End of Season Tournament GOLD

Time Field Team Score Team Score Game #
6:00 2         1
7:00 2         2
7:00 3         3
8:00 2         4
9:00 2         5

Thursday, August 4 End of Season Tournament SILVER

Time Field Team Score Team Score Game #
6:00 1         1
6:00 3         2
7:00 1         3
8:00 3         4
8:00 1         5
9:00 1         6
9:00 3         7

Thursday, August 11 End of Season Tournament GOLD

Time Field Team Score Team Score Game #
6:00 2         6
6:00 3         7
7:00 2         8
8:00 2         9
9:00 2         10

Thursday, August 11 End of Season Tournament SILVER

Time Field Team Score Team Score Game #
6:00 1         8
7:00 1         9
7:00 3         10
8:00 3         11
8:00 1         12

Thursday, August 18 End of Season Tournament GOLD

Time Field Team Score Team Score Game #
6:00 2         11
7:00 2         12
8:00* 2    
  13

Thursday, August 18 End of Season Tournament Silver

Time Field Team Score Team Score Game #
6:00 1         13
7:00 1         14
8:00 1    
  15